FAQ Frequently asked questions.
Home \ FAQ
Kto pyta nie błądzi
Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zadzwoń do nas +48 794 993 007 Bianka lub Paweł chętnie dostarczą Ci potrzebnych informacji.
Pytanie pierwsze
Co oznacza skrót IKO?
IKO (International Kiteboarding Organization) to organizacja zrzeszająca instruktorów oraz szkółki Kite’a z całego świata, która opracowała system standaryzacji nauki kitesurfingu.Czym są Kursy IKO1, IKO2, IKO3?
Standaryzacja nauki kite’a podzieliła riderów/kursantów na stopnie w zależności od umiejętności, jakie reprezentują na wodzie. Wyróżniamy, więc: IKO1 – Opanowanie samego latawca wraz z procedurami bezpieczeństwa. IKO2 – Start z deską i utrzymanie pozycji podczas ślizgu. IKO3 – Samodzielne pływanie, zwroty i skoki.Jaki kurs wybrać na początek?
Kursy Kitesurfingu podzielone są na odpowiednie poziomy (IKO1,2,3). IKO1- proponujemy dla osób niezdecydowanych, chcących zacząć przygodę z kitesurfingiem, ale nie pewnych swoich umiejętności. Osoby te nauczą się samodzielnie pilotować kite’a oraz wykonają serie ćwiczeń i procedur bezpieczeństwa na wodzie. IKO2- to kurs doprowadzający kursanta do pierwszych startów z deską, zawiera on wszystkie elementy poziomu IKO1 oraz kolejne, przybliżające kursanta do samodzielnego pływania. Kurs IKO 2 to poziom, dzięki któremu będziecie mogli korzystać z akwenów na całym świecie, a certyfikat IKO, który dostaniecie od nas po ukończonym kursie, da wam możliwość wypożyczania sprzętu kitesurfingowego w każdej szkółce na świecie, bez uprzednich opłat weryfikujących poziomu waszego pływania! IKO3- to kurs doszkalający osoby, które mimo skończenia kursu IKO2 i wielu samodzielnych prób, wciąż szukają podpowiedzi oraz rad jak nauczyć się pływać bądź udoskonalić swoją technikę. Instruktorzy skupiają się na takich elementach jak pływanie ostro na wiatr, regulowanie prędkości, zwroty oraz wdrażają kursanta w tajniki pierwszych skoków.Godzinowy podział kursów IKO
W Naszej szkółce na każdy z poziomów przeznaczone jest 5 godzin zajęć. Jest to więc odpowiednio IKO1: 5 godz. IKO2: 10 godz. IKO3: 15 godz.. Oczywiście godzinowy wymiar trwania poszczególnych kursu determinowany jest stopniem przyswajania wiedzy przez kursanta. Czas nauki jest sprawą bardzo indywidualną – jednym ćwiczenia wychodzą od razu, innym z kolei zajmuje to trochę więcej czasu. Należy wiedzieć, iż zdobywanie kolejnego poziomów odbywa się poprzez zaliczanie odpowiednich ćwiczeń z przerobionych lekcji. Jeśli osoba wykona przykładowo zakres ćwiczeń z programu IKO1 w czasie trzech godzin, pozostałe dwie godziny poświęcane są już poziomowi IKO2.Jak wygląda Nauka Kitesurfingu u nas w szkółce?
Należy zgłosić się do naszego biura (czynne codziennie w godz. 9 – 20) gdzie indywidualnie każdemu kursantowi zakładamy kartę, w której znajdują się podstawowe dane osobowe, informacje dotyczące wybranego kursu, umowa lojalnościowa, rozpiska szkoleniowa oraz rozliczenie finansowe. Po zakończeniu formalności kursant wpisywany jest do grafiku konkretnego instruktora i zaczynany jest kurs. Grafik jest ogólnie dostępny, wisi w biurze na tablicy informacyjnej i jest ustalany każdego dnia z uwzględnieniem panujących warunków pogodowych. Pierwsze zajęcia noszą nazwę First Piloting i są przeprowadzane na lądzie, w miejscach charakteryzujących się dużymi połaciami wolnej przestrzeni. Najczęściej jest to plaża na stronie otwartego morza lub nasz secret spot w Chałupach. Po opanowaniu baby kite’a (dwu linkowego, dwu metrowego latawca) i przerobieniu podstaw teoretycznych, zaliczeniu praktycznych ćwiczeń wracamy na teren naszej bazy gdzie instruktor przeprowadza naukę systemów bezpieczeństwa oraz dopasowuje każdemu kursantowi piankę, trapez oraz kask na zajęcia. Następnie rozpoczynają się zajęcia w wodzie. Wyróżniamy tutaj ćwiczenia takie jak body-dragi, halsowanie się, restart latawca z wody oraz starty z deską. Po przeprowadzonych zajęciach, zawsze udajemy się do biura, gdzie ustalany jest kolejny termin zajęć. W przypadku niepewnych lub słabych warunków wiatrowych w następnych dniach szkółka dysponuje numerami telefonów wszystkich kursantów i buduje nowy grafik telefonicznie/smsowo zawiadamiając uczestników na bieżąco o nowych/zmienionych godzinach szkolenia.Jak wygląda miejsce, w którym przeprowadzamy zajęcia?
Camping 5, 5 (Albatros), na którym znajduje się nasza szkółka leży na Półwyspie Helskim, nad samym brzegiem zatoki, jadąc w kierunku Helu z Władysławowa jeszcze przed miastem Chałupy. Szkółka mieście się (kierując się od wejścia) po prawej stronie campingu. Akwen, na którym uczymy jest wyjątkowo bezpieczny, 300 metrowy pas płytkiej wody ciągnący się w głąb zatoki sprawia, ze nauka kitesurfingu przebiega sprawnie i bezpiecznie. W przypadku niekorzystnego kierunku wiatru, organizujemy KITE SAFARI, czyli ruszamy motorówka na drugi brzeg albo do tajemniczych miejsc takich jak wyspa Rewa Mew w poszukiwaniu odpowiedniego wiatru.O co chodzi z Polityką Otwartych drzwi w KitesControl?
Polityka otwartych drzwi to motto szkółki. Zapraszamy każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś o nauce kitesurfingu, zapytać o kursy, warunki pogodowe, obejrzeć sprzęt, przetestować go organoleptycznie i dowiedzieć się o techniczne szczegóły. Dodatkowo system podliczania godzin kursu, przeprowadzany jest w oparciu o rzeczywisty czas wykonywanych ćwiczeń, a nie jak ma to miejsce w innych szkółkach, w oparciu o całościowy czas spędzony na wodzie! Przykładowo, jeśli podczas niekorzystnego wiatru spędzimy 2 godziny na ćwiczeniach, które w normalnych warunkach pogodowych kursantowi zajmują godzinę to po przeprowadzonych zajęciach do naszej karty wpisywana jest 1 godzina!!Jeżeli po paru godzinach okaże się, że nauka kitesurfingu nie jest dla mnie, a mam opłacony cały kurs, co wtedy?
Szkółka, KitesControl prowadzi politykę otwartych drzwi wedle, której każdy uczestnik płaci tylko za rzeczywiście przeprowadzone godziny zajęć. Jeśli ktoś zapłacił za kurs z góry a z jakiś przyczyń nie może go kontynuować zwracamy mu pieniądze za nieprzerobione godziny.